do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Artykuły bloga zawierają także linki do produktów w sklepie. Na skutek aktualizacji/zmiany asortymentu, mogą one przestać kierować do wskazywanych produktów. Staramy się aktualizować linki ale nie zawsze możemy to zrobić na czas. W takim wypadku, prosimy się nie zrażać i skorzystać z wyszukiwarki produktów.

Chmura tagów
Kategorie wpisów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Zapisz się na newsletter! Nowości, promocje? :-)

Otrzymasz 100 pkt. - będziesz bliżej stałych rabatów!

 

Nie będziemy spamować, postępujemy zgodnie z polityką prywatności

Opinie Google

Zobacz opinie i napisz co o nas sądzisz.

Statystyki
Produkty:
1970
Kategorie:
183
Nowości:
24
Promocje:
21

Chlorella oraz Spirulina – opis i porównanie

0

Spirulina

 

to handlowa nazwa sinic z rodzaju Arthrospira. Należy do niego Arthrospira platensis. Arthrospira platensis jest rodzajem niebiesko-zielonej algi, która formą przypomina kształt spirali. Dojrzewa ona w ciepłym, wysoko alkalicznym środowisku wodnym. W dzisiejszych czasach jest hodowana na specjalnych farmach w subtropikalnym klimacie Azji.

Spirulina platensis jest jednokomórkowcem, otoczonym wewnątrz cienką warstwą zbudowaną z cukrów złożonych i białka. Sprawia to, że jest ona łatwo przyswajalna przez człowieka.
Algi są źródłem cennych dla naszego organizmu substancji. Zawierają duże ilości węglowodanów, protein, lipidów, mikroelementów i witamin.

Spirulina platensis ma czterokrotnie większą zawartość karotenoidów (witamina A, b-karoten) niż marchew. Jest świetnym źródłem witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, E oraz biotyny, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego, a także następujących minerałów: fosforu, żelaza, wapnia, potasu, sodu i magnezu. Zawiera również kwas omega-3 a także kwas g-linolenowy (GLA).

Do głównych zalet spiruliny zaliczyć można:

 • odtruwanie organizmu z metali ciężkich,
 • działanie przeciwwirusowe (obejmujące m.in. wirus opryszczki, wirus grypy, odry),
 • działanie antynowotworowe (przede wszystkich w przypadku nowotworów wątroby, oraz generalnie przeciwdziała przerzutom),
 • wzmacnianie systemu immunologicznego,
 • ogólne pobudzanie zdolności regeneracyjnych i autoterapeutycznych organizmu,
 • poprawa ogólnej przemiany materii,
 • stabilizowanie naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego,
 • pobudzenie procesu krwiotwórczego,
 • obniżenie poziomu cholesterolu,
 • obniżenie nadwagi,
 • ograniczenie niszczycielskiego wpływu wolnych rodników na komórki.

Spirulina jest jednym z najlepszych suplementów stosowanych w sytuacji niedoboru minerałów lub witamin. Dzięki wysokiej zawartości dobrze przyswajalnych związków alga ta jest jednym z najbogatszych źródeł i z powodzeniem może być najbardziej wydajnym, ponieważ poszczególne związki trzeba przyswoić, a biodostępność tej algi jest na wysokim poziomie. W przypadku Spiruliny wchłanianie korzystnych substancji zachodzi błyskawicznie, ponieważ minerały i witaminy są zawarte w pewnych organicznych kompleksach bez trudu wnikających do naczyń krwionośnych, co pokazuje, że wydajność Spiruliny jest wysoka. Odpowiadają za to różnorodne białka, substancje towarzyszące i specyficzny stosunek ilościowy wszystkich składników.

Chlorella zwyczajna

 

(chlorella vulgaris) jest jednokomórkowym glonem z grupy zielenic. Ma intensywnie zieloną barwę i rośnie w wodach słodkich oraz morskich.

Chlorella podobnie jak spirulina:

 • wzmacnia układ immunologiczny,
 • korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację,
 • działa detoksykacyjnie,
 • wspomaga leczenie chorób reumatycznych, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń trawienia i wchłaniania oraz infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych.

Choć pod względem chemicznym Chlorella nie różni się zbytnio od alg z rodzaju Spirulina, to tutaj równowaga pomiędzy różnymi związkami jest przesunięta. Choć oczywiście minerały i witaminy również doskonale się wchłaniają, to jednak widać wyraźnie większą zawartość związków wpływających na wzrost skuteczności detoksykacji i sporą przyswajalność antyoksydantów. Chlorella dzięki temu, że minerały zawarte w tej aldze, są zamknięte w nieco innych kompleksach białkowych, jest przez organizm metabolizowana inaczej niż Spirulina, a poszczególne związki organiczne i mineralne mogą być kierowane do innych narządów niż w pierwszym przypadku. To ważne, ponieważ o działaniu związku decyduje nie tylko jego charakterystyka, ale także to, do jakiego organu substancja trafia i jakim przemianom jest tam poddawana.

Podsumowując:

 • Chlorella zawiera więcej chlorofilu niż spirulina
 • Chlorella lepiej oczyszcza organizm
 • Spirulina jest łatwiej przyswajalna (kupując chlorellę należy zwrócić uwagę by miała rozbite ściany komórkowe, wtedy nasz organizm może wykorzystać wszystkie witaminy i składniki mineralne w niej zawarte i łatwiej ją strawić)
 • Spirulina ma bogatszy skład jeśli chodzi o składniki mineralne, polecana jest więc w przypadku niedoborów oraz dla wzmocnienia organizmu.

Możemy również zadziałać kompleksowo i wybrać preparat, który zawierają zarówno chlorelle jak i spirulinę:

 

 

Źródło:
Anna Pielesz „Algi i alginiany – leczenie, zdrowie i uroda”.

www.pfm.pl wikipedia

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl