Blog - Kategorie przepisów
Blog wpisy
Herbata na odchudzanie? Czy herbaty mogą nam pomóc zrzucić wagę?

Niektórzy pozostają sceptyczni, a inni są zachwyceni, gdy słyszą o tym, że istnieje coś takiego jak herbata na odchudzanie. Jeśli marzymy o zgubieniu kilku kilogramów bez większego wysiłku, warto spróbować tej metody. Picie herbaty nie tylko wspiera metabolizm, ale ma także dobroczynny wpływ na działanie całego organizmu.

Jak jeść tofu? – najciekawsze przepisy tofu

Coraz więcej osób odchodzi od jedzenia mięsa lub ogranicza jego spożycie. Brak białka może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Aby ich uniknąć, trzeba szukać zastępczego, roślinnego, źródła białka, które dostarczy cennych aminokwasów. Jednym z podstawowych produktów, po które sięgają wegetarianie, jest tofu. Dlaczego?

Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy może być skuteczny?

Każdy marzy o pięknej sylwetce, a co za tym idzie, wciąż poszukuje się nowych metod na odchudzanie. Równocześnie kładzie się nacisk na to, by minimalizować ilość syntetycznych składników w diecie. Szuka się więc inspiracji w naturze, a jednym z produktów, na który zwraca się uwagę, jest ocet jabłkowy.

Opinie
Kilka słów o chlebie żytnim… 0
Kilka słów o chlebie żytnim…

Pieczywo pszenne i pieczywo żytnie

Chciałabym dzisiaj napisać kilka słów o pieczywie. Czy zastanawiacie się czasem, z czego wynika różnica w cenie pieczywa? Dlaczego chleb żytni jest dużo droższy od pszennego? Dlaczego chleb żytni kupiony w różnych piekarniach tak bardzo różni się smakiem, miękkością, ba nawet kolorem?

 

Jak przebiega proces produkcji chleba?

Ogólnie produkcję pieczywa można podzielić na 4 części:

 1. Przygotowanie mąki
 2. Otrzymanie ciasta
 3. Fermentacja ciasta
 4. Wypiek

Mąka do produkcji chleba powinna zawsze zostać przesiana (nie tylko do produkcji chleba, w domu również spróbujcie). Dzięki tej czynności zostaje napowietrzona, co ma korzystny wpływ na późniejszy proces fermentacji ciasta.

Ciasto otrzymuje się poprzez dodanie do mąki odpowiedniej ilości wody i wymieszanie. Ciasto po wyrobieniu poddaje się procesowi fermentacji: na drożdżach piekarniczych lub na zakwasie.

I tu zachodzi zasadnicza różnica w produkcji pieczywa pszennego i żytniego. Fermentację na drożdżach stosuje się do ciasta pszennego, a fermentację na zakwasie do ciasta żytniego.

Fermentacja na drożdżach może zostać przeprowadzona na 2 sposoby:

 • w sposób bezpośredni: sporządza się jednorazowo ciasto z całej ilości mąki, wody, drożdży i dodatków przeznaczonych do wypieku. Ciasto się wyrabia, formuje w bochenki i poddaje procesowi wyrastania. To jednak za krótki czas, by drożdże rozmnożyły się wystarczająco i dlatego dodaje się ich dwa, a nawet trzy razy więcej. Krótki czas fermentacji nie pozwala także rozwinąć się, znajdującym się w mące, bakteriom kwasu mlekowego. Otrzymane w tych warunkach pieczywo ma mdły smak. Poprawia się go przez dodanie kwasu mlekowego.

   

 • w sposób pośredni: składa się on z dwóch faz. Pierwsza nazywa się podmłodą, druga ciastem.

Podmłodą nazywa się rzadkie, luźne ciasto sporządzone tylko z części mąki, wody lub mleka oraz drożdży. Podmłoda jest to ta faza, w której zachodzi rozmnażanie drożdży, umożliwiające pełne spulchnienie ciasta oraz działanie bakterii kwasu mlekowego. Po sporządzeniu podmłodę pozostawia się w spokoju na okres 2-3 h w temp. 25oC, w celu dojrzewania. Po czasie przeznaczonym na rozmnożenie drożdży, podmłodę miesza się z wodnym roztworem soli, cukrem i innymi dodatkami, a następnie dodaje resztę mąki. Ciasto wyrabia się w mieszarce, a następnie dzieli się i formuje.

Do produkcji pieczywa żytniego stosuje się fermentację ciasta na zakwasie. Odbywa się ona w 5 fazach: zaczątek, przedkwas, półkwas, kwas pełny i ciasto właściwe.

Zaczątek, zwany również matecznikiem, jest podstawą do sporządzania nowego ciasta. Można go wyprowadzić z mąki i wody, a także z ciasta fermentującego. Ten drugi sposób jest najczęściej stosowany i praktycznie najlepszy. Kawałek ciasta, odebrany z dowolnej fazy fermentacyjnej, zawierający drożdże i bakterie kwasu mlekowego, posiada odpowiednio kwaśne podłoże, powodujące wyselekcjonowanie drobnoustrojów.

Przedkwas. Jego celem jest znaczne rozmnożenie znajdujących się w zaczątku drożdży. Drożdże rozwijają się lepiej w cieście luźnym i w niskiej temperaturze (ok. 28°C), natomiast bakterie kwasu mlekowego w cieście sztywniejszym i wyższej temperaturze (ok. 30°C) tworząc, tzw. półkwas. Fermentacja przedkwasu w temp. 28°C trwa 4-5 h, półkwasu natomiast 6 h.

Kwas pełny jest ostatnią fazą fermentacji. Zachodzą w nim jeszcze intensywne procesy rozmnażania drożdży i równolegle bakterii kwasu mlekowego. Procesy te odbywają się w temperaturze 28-30°C w czasie 3 h. Dojrzały kwas pełny ma powierzchnię wklęsłą, z równomiernymi drobnymi rysami, smak kwaśny, zapach alkoholowy.

Ciasto właściwe otrzymuje się przez dodanie do kwasu pełnego odpowiedniej ilości mąki i wody, w celu otrzymania właściwej konsystencji ciasta do formowania. Ciasto właściwie należy wyrobić na jednolitą gąbczastą masę i pozostawić na 20-30 minut w temperaturze około 30°C w celu spulchnienia. Gotowe ciasto dzieli się na porcje o określonej masie i formuje. Dla otrzymania porowatej struktury pieczywa konieczna jest fermentacja ciasta uformowanego. Wyrośnięcia ciasta zachodzi pod wpływem wydzielającego się dwutlenku węgla z fermentacji alkoholowej cukrów, na skutek działania drożdży. Stąd też fermentację tą prowadzi się w temp. 35-40° C.

Uformowane i wyrośnięte ciasto piecze się w piecu w temperaturze około 200° C.

Teraz już wszystko jest jasne. Chleb pszenny jest tańszy, ponieważ proces jego produkcji jest mniej skomplikowany. W dodatku można go przyspieszyć dodając więcej drożdży, spulchniaczy.

Przygotowanie chleby żytniego na PEŁNYM ZAKWASIE jest przede wszystkim czasochłonne. Nie można tego procesu sztucznie przyspieszyć. Dlatego nie dajcie się oszukać i zapytajcie, czy pieczywo żytnie na zakwasie, które kupujecie nie zawiera drożdży.

Chleb Malwa został przygotowany w tradycyjny sposób: na pełnym zakwasie bez dodatku drożdży. Różnicę czuć w smaku!

W naszej ofercie znajdziecie między innymi: 

Zapraszamy do skosztowania!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Waluty
Menu Szukaj więcej więcej

583-552-536 Facebook Instagram

  • Zakręcony Słoik
  • Twoja opinia jest dla nas ważna

  • Facebook Instagram 583-552-536
  • Zapisz się do newslettera
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl