Blog - Kategorie przepisów
Blog wpisy
Herbata na odchudzanie? Czy herbaty mogą nam pomóc zrzucić wagę?

Niektórzy pozostają sceptyczni, a inni są zachwyceni, gdy słyszą o tym, że istnieje coś takiego jak herbata na odchudzanie. Jeśli marzymy o zgubieniu kilku kilogramów bez większego wysiłku, warto spróbować tej metody. Picie herbaty nie tylko wspiera metabolizm, ale ma także dobroczynny wpływ na działanie całego organizmu.

Jak jeść tofu? – najciekawsze przepisy tofu

Coraz więcej osób odchodzi od jedzenia mięsa lub ogranicza jego spożycie. Brak białka może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Aby ich uniknąć, trzeba szukać zastępczego, roślinnego, źródła białka, które dostarczy cennych aminokwasów. Jednym z podstawowych produktów, po które sięgają wegetarianie, jest tofu. Dlaczego?

Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy może być skuteczny?

Każdy marzy o pięknej sylwetce, a co za tym idzie, wciąż poszukuje się nowych metod na odchudzanie. Równocześnie kładzie się nacisk na to, by minimalizować ilość syntetycznych składników w diecie. Szuka się więc inspiracji w naturze, a jednym z produktów, na który zwraca się uwagę, jest ocet jabłkowy.

Opinie
Smażenie na oliwie – czy oliwa jest dobra do smażenia? 0
Smażenie na oliwie – czy oliwa jest dobra do smażenia?

Niektóre produkty spożywcze są cenione i odradzane jednocześnie. Tak jest z oliwą z oliwek. Podkreśla się jej prozdrowotne właściwości, zawartość licznych witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z drugiej strony smażenie na oliwie uważa się za szkodliwe. Czy tak jest w rzeczywistości?

Spożywanie oliwy jest najpowszechniejsze w krajach śródziemnomorskich. Chociaż najczęściej jest ona dodawana bez konieczności obróbki termicznej, smażenie na oliwie nie należy do rzadkości. Istnieje pogląd, że wraz z poddaniem działalności wysokiej temperatury, maleje ilość cennych składników. Za to powstają szkodliwe dla zdrowia związki, czy to prawda?

Który tłuszcz jest najlepszy do smażenia?

Większości olejów roślinnych nie powinno się wykorzystywać do smażenia. Jednak w przypadku dobrej oliwy można zrobić wyjątek. W jej przypadku 70% składu to kwas oleinowy, który jest odporny na temperatury. Należy on do grupy kwasów jednonienasyconych, co ma o tyle znaczenie, że wspomniane szkodliwe związki powstają podczas smażenia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Smażenie na oliwie wzbudza tak samo duże emocje, jak sięgnięcie po innego rodzaju oleje.

Poleca się, by do smażenia używać tłuszcze nasycone jak masło klarowane (pozbawione laktozy i kazeiny), smalec, olej kokosowy i palmowy. Patrząc na tłuszcze jednonienasycone, zalecane jest smażenie na oliwie, oleju ryżowym i oleju rzepakowym. Jest również szereg olejów, które są do smażenia odradzane. Przede wszystkim są to oleje wielonienasycone jak olej lniany, olej słonecznikowy, olej sojowy, olej kukurydziany i z pestek dyni. Te będą odpowiednie do stosowania na zimno, kiedy mają najwięcej wartości odżywczych.

Właściwości oliwy

Osoby, które odradzają smażenie na oliwie, koncentrują się na uwalnianych pod względem ciepła substancji. Tymczasem skład oliwy jest taki, że nie wygląda to tak, jak w przypadku wielu innych tłuszczy roślinnych. Szkodliwe substancje nie są uwalniane głównie z tego powodu, że ekologiczne oliwy składają się tylko w 11% z kwasów wielonienasyconych, a właściwości tego tłuszczu chronią przed utlenianiem.

Odpowiedzialne są duże ilości tokoferoli i polifenoli. Smażenie na oliwie powinno odbywać się z udziałem tylko tych, które są tłoczone na zimno – extra virgin. Potrawy smażone na oliwie będą miały specyficzny smak i aromat. Lekko gorzki posmak wyróżnia się na tle innych olejów. Oliwa polecana jest m.in. podczas przyrządzania wołowiny.

Dlaczego oliwa jest tak zdrowa?

Podkreśla się przede wszystkim jej rolę w zapobieganiu różnego rodzaju nowotworów. Rolę tę spełnia przez ogromną ilość antyoksydantów. Oprócz tego pomaga przy chorobach stawów, zmniejsza ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycą i osteoporozą. Wzmacnia również układ odpornościowy. Co ciekawe, jak pokazują badania naukowców, oliwa z oliwek jest jednym z tłuszczy, które pomagają schudnąć. Oliwa z oliwek przyczynia się do wzrostu poziomu serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie sytości.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Waluty
Menu Szukaj więcej więcej

583-552-536 Facebook Instagram

    • Zakręcony Słoik
    • Twoja opinia jest dla nas ważna

    • Facebook Instagram 583-552-536
    • Zapisz się do newslettera
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl