

Ziemia okrzemkowa amorficzna (Diatomit) 200g


Opis produktu
Ziemia okrzemkowa amorficzna Diatomit 200g Perma-Guard
Waga netto: 200g
Amorficzna ziemia okrzemkowa jest mielona do konsystencji mączki, stąd nazwa Fossil Shell Flour®, czyli mączka z kopalnych pancerzyków okrzemek. Żadna z ziem okrzemkowych nie jest taka sama. Ziemia okrzemkowa firmy Perma Guard pochodzi ze złóż skamieniałych pancerzyków okrzemek – Melosira Preicelanica, które żyły w środowisku bardzo czystej słodkiej wody.
Dlaczego ten rodzaj okrzemki jest tak specyficzny?
Jej pancerzyk jest zbudowany z krzemionki amorficznej. Kształt i twardość pancerzyka ma wpływ na jakość Fossil Shell Flour®. Twardość pancerzyka zapobiega jego rozpuszczaniu w cieczach. Dziurki na ścianach pancerzyka umożliwiają absorpcję wilgoci. Stąd zastosowanie mączki jako czynnika zapobiegającego zbrylaniu.
Jaka jest różnica między ziemią okrzemkową pochodzącą ze słodkowodnych złóż a tą pochodzącą ze złóż słonowodnych?
Słodkowodne złoża mają stabilną zawartość okrzemek. Skamieniałe pancerzyki zachowują własny oryginalny rurkowy kształt. Ten kształt i wytrzymałość skamieniałych pancerzyków ma krytyczne znaczenie dla efektywności działania Fossil Shell Flour®.
Złoże Perma-Guard zawiera 89%-95% amorficznej krzemionki SiO2. Złoże to odznacza się wysoką czystością i zawiera stabilne ilości innych składników, które jednocześnie osadzały się z okrzemkami. Złoże słodkowodne jest związane z odpływem wody z otaczającego środowiska. Słodkowodne złoża w górach, utworzyły się w wyniku rozpuszczania bardzo czystego śniegu. Rozpuszczony śnieg był źródłem wody, w której żyły później okrzemki. Słonowodne złoża zawierają natomiast mieszaninę różnych typów okrzemek o różnym kształcie, a ich skamieniałe pancerzyki są kruche i łatwo pękają. Z tego względu nie są tak przydatne. Skład osadów złóż słonowodnych jest mniej przewidywalny niż w złożach słodkowodnych.
Jaka jest różnica pomiędzy amorficzną a krystaliczną krzemionką?
Amorficzna krzemionka SiO2 występująca w stanie naturalnym jest rzadką odmianą mineralną potrzebną na tej planecie każdemu ssakowi do życia. Krzemionka przechodzi w stan krystaliczny w warunkach wyższych temperatur przy aktywności wulkanicznej, albo w wyniku przemysłowej działalności człowieka.
Ziemia okrzemkowa zawierająca krystaliczną krzemionkę jest używana w systemach filtracji, np. w basenach kąpielowych. Drobnokrystaliczna krzemionka jest bardzo niebezpieczna, kiedy jest wdychana lub gdy dostanie się do układu trawiennego, gdyż nie jest biodegradowalna.
Ziemia Okrzemkowa Fossil Shell Flour:
· pochodzi w ze złoża słodkowodnego o wysokiej czystości,
· spełnia wymagania Food Chemical Codex i może być stosowana w przemyśle spożywczym
· niepalna, nietoksyczna
· zawiera mniej niż 1% krzemu krystalicznego – najmniej ze wszystkich znanych nam złóż
· skala bezpieczeństwa według Hazardous Materials Identification System (HMIS) (0 – bezpieczny, 4 – niebezpieczny): szkodliwość – 0; łatwopalność – 0; toksyczność – 0.
nr CAS 61790-53-2
nr WE 612-383-7 100
Amorficzna krzemionka FSF została uznana jako bezpieczna dla zdrowia przez Codex Alimentarius. Codex Alimentarius, czyli Kodeks Żywnościowy (dosłowne tłumaczenie z języka łacińskiego – kod żywienia) oznacza szereg zarówno ogólnych jak i szczegółowych standardów zapewniania bezpieczeństwa żywności. Jego celem jest ochrona zdrowia konsumenta oraz gwarancja stosowania uczciwej praktyki w branży żywnościowej. Żywność wprowadzana na rynek lokalny, czy też wysyłana na eksport musi być bezpieczna i dobrej jakości.