Gotu kola, zwana inaczej wąkrotką azjatycką jest rośliną od lat cenioną w medycynie ajurwedyjskiej. Co więcej, uważana jest za rośliną adaptogenną, czyli taką która wykazuje normalizujący wpływ na ludzki organizm. Jej działanie nie pobudza, ani nie blokuje normalnych funkcji ustroju.
Uznawana jest za roślinę o właściwościach rewitalizujących i spowalniających procesy starzenia się organizmu. Gotu kola powszechnie znana jest ze swojego działania usprawniającego pracę umysłu (poprawia pamięć i koncentrację).
Saponiny zawarte w gotu koli są szczególnie skuteczne w poprawianiu wyglądu i kondycji skóry, dlatego też roślina ta budzi duże zainteresowanie firm kosmetycznych i farmaceutycznych. Aktywne składniki tej leczniczej rośliny stymulują również syntezę kolagenu, a także wykazują działanie przeciwobrzękowe. W efekcie obserwuje się wygładzenie zmarszczek, wzrost gęstości i elastyczności skóry. Roślina ma zastosowanie w leczeniu poparzeń.
Gotu kola wykazuje również pozytywny wpływ na układ sercowo – naczyniowy, w tym żylaki. Działa wzmacniająco na układ naczyniowy. Poprawia elastyczność naczyń krwionośnych oraz krążenie krwi.
Warto dodać, iż wyciąg z wąkrotki azjatyckiej działa łagodząco na ośrodkowy układ nerwowy, czyli ma działanie uspokajające, antydepresyjne, przeciwdrgawkowe i przeciwbólowe.
Istnieje wiele metod stosowania gotu koli. Można ją wykorzystywać w formie okładów miejscowych, pić napary z rośliny lub przyjmować w formie tabletek.
Gotu koli nie powinno się łączyć z przyjmowaniem środków uspokajających. Nie jest również polecana osobom z niskim ciśnieniem tętniczym.
Można znaleźć gotu kola w suplementach diety, kliknij na link aby zobaczyć listę produktów.
Źródło: Foodforum nr6(28)/2018