Korzeń lukrecji - właściwości, zastosowania, ciekawostki

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy w związku z lukrecją, to słodki cukierek w czarnym kolorze. Ale czym jest lukrecja, jakie ma właściwości i gdzie jeszcze można ją spotkać? Lukrecja jest ziołem, byliną, o liliowych kwiatach. Rośnie przede wszystkim w Europie Południowej i Wschodniej, a jej najbardziej pożądaną częścią jest korzeń.

Poza obecnością w cukierkach, roślinę wykorzystuje się jako dodatek do produktów alkoholowych. Jest także obecna w przemyśle tytoniowym. Po wysuszeniu korzeń lukrecji jest aż 50 raz słodszy niż cukier! Korzeń lukrecji ma właściwości, które były cenione już przed wiekami, kiedy uważano ją za dobry środek wykrztuśny, a także leczniczy przy chorobach żołądka, wątroby i układu moczowego. Obecnie w niektórych krajach także jest ona stosowana przy poważnych schorzeniach, jak reumatyzm, stwardnienie rozsiane, czy choroba Simmonds’a. Ze względu na działanie przeciwwirusowe i bakteriobójcze, lukrecja wspiera układ odpornościowy.

Korzeń lukrecji jako przyprawa

Biorąc pod uwagę słodki smak, lukrecja jest powszechnie stosowana w cukiernictwie. Doskonale sprawdza się do aromatyzowania słodkości i zup. Chociaż jest rośliną popularną, trudno ją kupić w charakterze przyprawy. Aby znaleźć ją w takim wydaniu, najlepiej odwiedzić dobry sklep zielarski. Jej nietuzinkowy aromat, pozwoli na odkrycie nowego smaku wielu potraw. Osoby lubiące eksperymenty kulinarne dodają ją nawet do takich dań, jak risotto. Po zmieleniu korzeń lukrecji należy przechowywać w zamkniętym pojemniku.

Oprócz walorów smakowych, warto szczyptę tej rośliny dodać do jedzenia w trosce o zdrowie swoje i domowników. Korzeń lukrecji posiada właściwości, które wspierają pracę płuc, nadnerczy i jelit. Do tego pomaga na ból gardła. Może się ona pojawić również podczas leczenia wrzodów żołądka. Ponadto reguluje poziom cukru we krwi, łagodzi objawy menopauzy i bóle miesiączkowe.

Korzeń lukrecji w połączeniu z herbatą

Lukrecja nie musi być dodana do wymyślnych dań. Równie dobrze może pojawić się w herbacie albo być przygotowana w formie naparu. Coraz częściej można kupić herbaty z lukrecji. Są one dostępne w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. W trakcie ich zakupu trzeba dokładnie przeczytać skład, aby nie okazało się, że udział lukrecji ogranicza się do aromatu rośliny. Korzeń lukrecji przez wzgląd na właściwości pod postacią herbaty jest dobry przy leczeniu rozstroju żołądka, grypy i gardła.

Z lukrecji powinny zrezygnować kobiety w ciąży i małe dzieci. Odradza się ją również osobom borykającym się z nadciśnieniem tętniczym. W ich przypadku kłopoty mogą się pogłębić. Nikomu nie zaleca się także długotrwałego i regularnego stosowania. Jednocześnie dodawana w niewielkich ilościach, może przynieść zdrowiu wiele korzyści. Korzeń lukrecji i jego właściwości został doceniony również w kosmetyce. Dobrze działa na skórę, regeneruje i opóźnia jej starzenie, dlatego producenci chętnie dodają go do kremów, toników oraz szamponów.