Jednym z częstych składników kosmetyków jest masło shea, czyli masło karite. Orzechy masłosza, z których pochodzi ten olej rosną na drzewach w Afryce. Pierwsze owoce można zebrać dopiero na 30-40 letnich roślinach. Przez swą długowieczność, mieszkańcy Afryki uważają drzewo shea za święte.
Owoce dotarły do Europy w XVIII wieku, a wzrost ich popularności pojawił się w XIX wieku.
Masło shea charakteryzują właściwości nawilżające. Zawiera witaminy A, E, F oraz liczne kwasy tłuszczowe. Ponadto jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. W Afryce masło shea jest stosowane głównie w celach spożywczych, do smażenia. Jednak Europejczycy cenią je ze względów kosmetycznych.
Podobnie jak inne oleje, tak i masło shea może być rafinowane i nierafinowane. Zdecydowanie bardziej polecane są wszystkie preparaty, które są nierafinowane. Wytwarzanie oleju jest delikatne i żadne cenne związki nie zostają uszkodzone. Oleje nierafinowane smakują i pachną naturalnie, tymczasem rafinowane nie, dlatego można poznać, jakiego są gatunku.
Zastosowania kosmetyczne
Masło shea przez swoje właściwości jest powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. Jest ono obecne w kremach, balsamach, czy maseczkach do twarzy i włosów. Większość osób korzystała z preparatów zawierających ten olej, nawet nieświadomie. Często jest w składzie różnych tłustych i gęstych kosmetyków do smarowania.
Ze względu na związki nawilżające, olej jest polecany jako środek do natłuszczania suchej skóry. Nie raz stosuje się go w charakterze ochronnym także u małych dzieci. Poza tym masło shea wśród właściwości ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, przez co z jego udziałem odbywa się leczenie oparzeń i podrażnień.
Masło shea ma przyjemny, lekko orzechowy zapach. W połączeniu z pozostałymi jego cechami, popularne jest jego stosowanie
w gabinetach SPA. Olejki eteryczne są odżywcze i aromatyczne zarazem, dlatego są wykorzystywane w trakcie masaży. Stosowanie shea wiąże się nie tylko ze skórą. Jeśli będzie nałożone w charakterze serum na końcówki, odżywki lub maski do włosów po farbowaniu i rozjaśnianiu, te będą bardziej nawilżone i pełne blasku. Wpływ na cerę Przez to, że masło shea jest naturalnym środkiem regenerującym i natłuszczającym, powszechnie jest stosowane na twarz. Jako jeden z niewielu składników kosmetycznych, może być wykorzystywane przy różnych typach skóry.
Zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek i pomaga redukować te, które już się pojawiły. Przez ogromną zawartość kwasów tłuszczowych i witamin, świetnie odżywia, a cera wygląda zdrowiej. Pomimo tłustej konsystencji, warto wypróbować shea przy leczeniu trądziku.
Może również zastąpić drogie kremy pod oczy. Wystarczy odrobinę masła rozpuścić w palcach i wklepać pod oczami. Patrząc na to, jakie masło shea ma właściwości, jest wprost idealne do tego, by stosować go jako balsam do ust – naturalny, pachnący i intensywnie nawilżający. Wszystko razem sprawia, że masło shea jest jednym z tych produktów, który trzeba mieć w domu. Jedynym przeciwwskazaniem nierafinowanego oleju może być reakcja alergiczna.
Zdjęcie w nagłówku wykonał Marco Schmidt, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3889908