Większość z nas kocha czekoladę. Uwielbiamy jej smak, ale kaloryczność już niekoniecznie. Nie jest ona uważana za zdrową, a jednak zawiera coś, co posiada ogromną dawkę antyoksydantów – kakao. Czekolada też może mieć wartości odżywcze, ale to jest zależne od tego jaki jest jej skład. Skąd pochodzi kakao i co o nim wiesz?
Kakao można spotkać w dwóch rodzajach. Najłatwiej o kupno tego, które stoi w pudełku na sklepowej półce. Jednak to nie ono jest tak wartościowe. Dużo zdrowsze jest surowe kakao, czyli ziarna kakaowca, które nie zostały poddane wysokim temperaturom. Surowe kakao jest tylko suszone i fermentowane, przez co cennych składników jest w nim więcej.
Ziarna kakaowca - skąd pochodzą?
Zadając sobie pytanie o to, skąd pochodzi kakao trzeba zacząć od tego, że człowiek korzysta z jego dobrodziejstw już od tysięcy lat. Drzewa kakaowca rosną w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej i Południowej. Do Europy przywędrowało za sprawą odkryć geograficznych i Krzysztofa Kolumba. Obecnie drzewa kakaowca są uprawiane również w Azji i Afryce. Najwięcej jest ich w okolicy Zatoki Gwinejskiej. Bezpośrednio na pniach i gałęziach wyrastają kwiaty i owoce. To właśnie miąższ owoców i napój z nich robiony był ceniony przez rdzennych mieszkańców Ameryki. Nie trudno się domyślić, że po tym, jak Kolumb przypłynął z ziarnami, napój zyskał popularność również w Europie.
Kakao - wartości zdrowotne
Ważne jest nie tylko skąd pochodzi kakao, ale także to, jak jego spożycie wpływa na nasze zdrowie. Mowa oczywiście o prawdziwych ziarnach kakaowca, a nie o sklepowej mieszance, w której przewagę stanowi mleko i cukier. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na ogromną ilość flawonoidów, które są nieocenione dla układu sercowo-naczyniowego. Na układ krwionośny wpływają również inne substancje wchodzące w skład surowego kakaowca. Należą do nich magnez, żelazo i chrom. Są one nie tylko dobre dla krążenia, pomagają redukować stres i poprawiają koncentrację. Nie brakuje też kofeiny, która pobudza i dodaje energii.
Z wielu stron można usłyszeć o cudownej mocy przeciwutleniaczy. Także kakao je zawiera, mało tego, nie ma drugiego pokarmu, w którym byłoby ich aż tak dużo. Wolne rodniki gromadzą się i wywołują wiele niebezpiecznych chorób. Antyoksydanty są dobrze przyswajalne, chronią organizm właśnie przed wolnymi rodnikami i spowalniają procesy starzenia. Dzięki nim organizm potrafi się szybciej i lepiej regenerować.
Jedz kakao – bądź szczęśliwy
Można zaobserwować, że wtedy, kiedy dopada nas chandra, pogoda za oknem przygnębia, chętniej sięgamy po tabliczkę czekolady. Ma to swoje uzasadnienie. Ziarna kakaowca zawierają jeden aminokwas działający antydepresyjnie – tryptofan. Jego spożycie przekłada się na zwiększone wydzielanie serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Poza tym jest obecny wywołujący stan euforii anandamid. Nie bez znaczenia jest fenyloetylamina, przyspieszająca wydzielanie endorfin. Recepta na poprawę humoru? Sięgnięcie po czekoladę z dużą zawartością surowego kakao.