Wśród produktów spożywczych, które stanowią nowość, a jednocześnie bardzo szybko zyskują na popularności, jest catuaba. Jest to nazwa ogólna dla mieszanek, które pozyskuje się z drzew Trichilla catigua i także Erythroxylum vaccinifolium. Zrobiony z ich udziałem napar, czasem nazywa się herbatą, choć wcale nią nie jest. Kiedy warto sięgnąć po ten napój?
Najczęściej catuaba jest postrzegana jako afrodyzjak i środek zwiększający potencję. Przez stymulację układu nerwowego, funkcje seksualne mężczyzn się poprawiają, zmniejsza się też poprzedzający stosunek stres. Napar, który będzie spożywany regularnie, wpłynie korzystnie na poprawę życia seksualnego, ponieważ kora drzew brazylijskich, z której jest robiony podnosi libido. Jednak catuaba jest zalecana do stosowania także z wielu innych powodów.
Catuaba – właściwości
Catuaba jest jedną z tych mieszanek, które mają w swoim składzie związki o szerokim spektrum działania i wykazujące wiele pozytywnych właściwości. Systematycznie spożywany napar znajduje odzwierciedlenie w poprawie pamięci i lepszej pracy mózgu. Zwłaszcza osoby młode, które się uczą i starsze, mające problemy z pamięcią powinny pić wywar z samego rana. Poza tym catuaba wykazuje właściwości pobudzające, więc może być stosowana zamiast kawy. Zwiększa się wydolność organizmu, a przez dostarczenie antyoksydantów, eliminowane są wolne rodniki. Dodatkowo napar wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Usprawnia krążenie, wzmacnia i rozszerza tętnice. Jest też wykorzystywany w leczeniu HIV.
Co ciekawe, składniki jakie zawiera catuaba mają znaczący wpływ na stany emocjonalne i są uważane za antydepresyjne. Dlatego też napar wykorzystuje się podczas leczenia depresji, korzystnie wpływa on przy nerwowości, hipochondrii, bezsenności. Zwiększa wydzielanie endorfin, co ma odzwierciedlenie w odczuwaniu uczucia szczęścia. Podobnie jak większość innych produktów, mogą pojawić się skutki uboczne, jak zawroty głowy.
Skąd pochodzi Catuaba?
Catuaba od wieków jest stosowana przez mieszkańców Ameryki Południowej. Jest mieszanką kory z brazylijskich drzew. Jej skład może być różny w zależności od producenta. Najczęściej jest to połączenie kory Erythroxylum vacciniifolium i Trichilia catigua, ale nie brakuje też produktów, w których dodane są inne rośliny, jak Micropholis, Ilex, czy Secondatia. Miejscem występowania drzew stanowiących główny składnik mieszanki są lasy Brazylii. Rośliny te mają wydłużony kształt, błyszczące duże liście, których drzewo nie traci na zimę. Ludy zamieszkujące Paragwaj postrzegają catuabę jako to, co daje siłę Indianom. Część plemion włącza miksturę do swoich mitów i piosenek. A to doskonale obrazuje, jak ważna jest w ich kulturze.
W to, że catuaba jest silnym afrodyzjakiem wierzono już przed wiekami. Brazylijczycy wykorzystywali ją też jako lek uspokajający i przeciwbólowy. Poza Brazylią napar jest kojarzony przede wszystkim jako coś, co wspiera potencję, ale nie tylko mężczyźni powinni go pić, co pokazują prozdrowotne właściwości wymienione wyżej.
Zdjęcie w nagłówku zostało wykonane przez Alexa Popovkin, Bahia, Brazil - Erythroxylum vaccinifolium Mart., CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48830701