Czym są kosmetyki hipoalergiczne i co je cechuje?

Skóra niemowlaków, alergików i posiadaczy cery ze skłonnością do podrażnień, nie może być pielęgnowana z użyciem zwykłych preparatów. Kosmetyki zawierające konserwanty, substancje zapachowe, czy barwniki mogą wywołać podrażnienia, dyskomfort. Z myślą o osobach, które szczególnie muszą uważać, powstały kosmetyki naturalne o właściwościach hipoalergicznych.

Główne założenie jest takie, że kosmetyki hipoalergiczne nie mają w sobie żadnych składników drażniących. Dlatego też mogą być używane przez każdego, niezależnie od tego, jaką ma skórę. Często mają za to w składzie związki lecznicze albo łagodzące.

Kiedy należy stosować kosmetyki hipoalergiczne?

Kosmetyki hipoalergiczne są najbardziej uniwersalnymi preparatami. Mogą po nie sięgać bez przeszkód osoby, które nie mają żadnych problemów skórnych, ale powstały z myślą o tych ze skórą skłonną do podrażnień. Właściwości hipoalergiczne ma wiele ekologicznych kosmetyków dla dzieci. Wydawałoby się, że stosowanie kosmetyków hipoalergicznych jest modne. Jednak nie bez powodu pojawia się ich w sklepach coraz więcej. Na skutek niszczejącego środowiska, wszechobecnych konserwantów i zanieczyszczonego powietrza, rośnie grupa alergików. To, że jako dziecko nie mieliśmy wrażliwej skóry, nie znaczy wcale, że to się nie zmieniło.

Kup mnie!

Jeśli po stosowaniu balsamów, kremów, czy kosmetyków do makijażu zaczyna doskwierać swędzenie lub zaczerwienienie, jest to znak ostrzegawczy. To samo dotyczy nawracającego łupieżu suchego. Zmiana szamponu na hipoalergiczny może oznaczać koniec kłopotów. Przekrój produktów hipoalergicznych jest naprawdę duży. Są wśród nich kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci, kobiet i mężczyzn, jak kremy, oliwki, czy wspomniane szampony. Są też całe serie do makijażu. Znalezienie hipoalergicznej pomadki, cieni, czy tuszu do rzęs, nie stanowi już problemu.

Skład kosmetyków hipoalergicznych

Zdarza się, że pojęcie kosmetyków hipoalergicznych jest mylone z dermokosmetykami lub kosmetykami naturalnymi. Jednak nie są tym samym. Ich skład jest dobierany wyjątkowo starannie i nie pojawia się nic, co może spowodować zaczerwienienie lub inną reakcję alergiczną. Przede wszystkim nie może być w nich żadnych substancji uczulających. Są to m.in. fenol, miód i jego pochodne jak propolis, kwas salicylowy, alkohol etylowy, kwasy owocowe, siarka, aldehyd cynamonowe i wiele innych. Część z nich nie wygląda szkodliwie na pierwszy rzut oka, ale w kontakcie z wrażliwą skórą, wywołują podrażnienia. Wybierając kosmetyki hipoalergiczne, trzeba baczną uwagę zwracać na to, co jest podane w składzie. Może się bowiem okazać, że jest to chwyt marketingowy.

Dobry kosmetyk hipoalergiczny będzie gwarantował optymalne nawilżenie i natłuszczenie, łatwo się wchłonie i złagodzi stany zapalne. Skład produktu jest uzależniony od tego, jakie jest jego przeznaczenie, ale jest kilka takich składników, które pojawiają się bardzo często. Są to aloes, pszenica, bawełna, kokos, awokado, wiesiołek, ogórecznik, nagietek. Właściwości przeciwzapalne gwarantuje obecność pantenolu i allantoiny.