Do czego używamy szafranu? Zastosowanie szafranu w kuchni

Szafran jest jedną z tych przypraw, która dzisiaj w wielu kuchniach jest wciąż niedoceniana. Doda jedzeniu specyficznego aromatu, ale nie jest to jedyne, za co się ceni szafran. Był stosowany już przez Greków i Sumerów, i to nie tylko do gotowania. Poza walorami smakowymi zwracali uwagę na liczne właściwości lecznicze. Kiedy i do czego używamy szafranu, żeby czerpać jak najwięcej korzyści?

Smak szafranu opisuje się jako piżmowy, gorzki, nieco korzenny i lekko ostry. Dla wydobycia najlepszych aromatów poleca się jego moczenie w niewielkiej ilości wody. Wraz z upływem czasu szafran zyskiwał większą popularność, aż stał się znany na niemal całym świecie. Co jest w tej przyprawie tak wyjątkowego, że jest obecna w kuchni już 5000 lat?

Czym jest szafran?

Patrząc na wszystkie przyprawy na świecie, to szafran jest najdroższą z nich. Wynika to z tego, że najpierw trzeba wysuszyć słupki kwiatu szafranu, a później ręcznie przetworzyć. Aby uzyskać 1 kg przyprawy, potrzeba aż 150 tys. znamion kwiatów! Czasem, żeby kupić kilogram szafranu, trzeba zapłacić ponad 30000 zł. Szafran jest przyprawą, która urozmaici wiele potraw, pomaga też w leczeniu licznych chorób. A jednak jej przedawkowanie może grozić śmiercią – 20 g szafranu może zabić dorosłego człowieka.

Patrząc na to, w jakich sytuacjach starożytni stosowali szafran kiedyś i jak jest on używany dzisiaj, można powiedzieć, że jest jedną z bardziej wszechstronnych roślin. Dawniej był stosowany jako lek na potencję, uspokojenie, poprawę pracy wątroby, gorączkę, szkarlatynę, astmę i ospę. Szafran ma bardzo intensywny kolor, więc pełnił też rolę żółtego barwnika do tkanin. Dzisiaj jest też włączany w skład kosmetyków kremów odmładzających. Przez to, że ma wiele składników odżywczych, szafran wpływa na spowolnienie procesów starzenia. Współcześni badacze przeprowadzili wiele badań, na podstawie których okazało się m.in. to, że szafran zawiera krocynę. Jest ona nieoceniona przy leczeniu wrzodów żołądka lub depresji. Poza tym związki znajdujące się w szafranie wpływają na zwiększenie się poziomu dopaminy i serotoniny, co z kolei wpływa na poprawę nastroju.

Zastosowanie szafranu w kuchni

W zależności od regionu świata to do czego używamy szafranu, może wiązać się z użyciem innych składników. W kuchni arabskiej uzupełnia się nim potrawy z chlebem, kawą lub ryżem. Jeśli natomiast pojedziemy do Hiszpanii, szafran możemy znaleźć w takim daniu jak paelli. To potrawa na bazie kurczaka, papryki i ryżu.

A do czego używamy szafranu w Polsce? Najczęściej dodaje się go do dań rybnych lub do flaków. Jednak pojawia się też w deserach, które dzięki niemu mają bardzo oryginalny i wyraźny smak. Przykładowo niewielką ilość szafranu dorzuca się do baby wielkanocnej. Można się pokusić o dodanie przyprawy do lodów, czy puddingów. Jest też coś dla fanów warzyw, bo szafran rewelacyjnie współgra z pomidorami, fenkułem, czy szparagami. Osoby, które lubią robić domowe likiery i trunki, też czasem do nich dodają szafran.