Fasola mung - właściwości, zastosowanie, popularne przepisy

Już sama nazwa sugeruje, że fasola mung jest czymś egzotycznym i kojarzy się z Azją. Jest to przypuszczenie trafne, bo przez wieki hodowało ją się w Indiach. Obecnie jest uprawiana jest w wielu krajach Azji i nie tylko. Fasola mung przez swoje liczne właściwości zdrowotne jest nie raz nazywana złotą fasolą i jest uważana za jedną z najbardziej wartościowych na świecie.

Wizualnie fasola mung jest dość niepozorna. Jej nasionka są drobne o zielonym lub żółtym odcieniu, które po ugotowaniu mogą ciemnieć i zmieniać barwę. Od wieków była wykorzystywana w kuchni azjatyckiej przez swój smak. Jednak fasola mung ma też właściwości lecznicze, dlatego jest stosowana w medycynie naturalnej. Poleca się spożywanie i dojrzałych nasion i kiełków. Odkąd dotarła do Europy, jej popularność rośnie także na tym kontynencie. Ponieważ nasiona fasoli są dość łatwo dostępne, można w prosty sposób uzupełnić dietę. Z kolei kiełki można wyhodować samodzielnie.

Skąd pochodzi fasola mung i gdzie się ją stosuje?

W Indiach, skąd pochodzi fasola mung hodowana była początkowo przede wszystkim ze względu na kiełki. Wedle podań znana był a już 1500 lat p.n.e. Obecna uprawa daleko wykracza poza granice Indii i dotyczy również takich krajów, jak Chiny, Tajlandia, czy Australia. Wraz z upływem czasu, zastosowanie fasoli mung systematycznie wzrastało, a w Chinach doceniono ją jako produkt o słodkim smaku, który ochładza. Szybko przeniknęła też do medycyny naturalnej. Dlaczego tak się stało? Jakie fasola mung ma właściwości, że do teraz uważa się, że wspiera wiele schorzeń?

Sprawdź mnie!

Właściwości zdrowotne fasoli mung

Zacznijmy od tego, że fasola mung stanowi doskonałe źródło białka i błonnika. Do tego znajdziemy w niej dużo witani A, C, E, K, witamin z grupy B i soli mineralnych, jak magnez, potas, fosfor, wapń i cynk. Posiada antyoksydanty, polifenole, izoflawony, fitoestrogeny. Są to wszystko związki, o których często wspomina się przy okazji profilaktyki i leczenia wielu chorób. Czemu dokładnie sprzyjają? Fasola fung doskonale odtruwa organizm. Wykorzystuje się ją podczas leczenia woreczka żółciowego i samej wątroby. Azjaci uważają, że oczyszcza także układ sercowo-naczyniowy, leczy nadciśnienie biegunkę i nadkwasotę. Zaleca się ją też przy nadpobudliwości nerwowej.

Naukowcy dowiedli także, że fasola mung ma właściwości moczopędne, co pozwala odkazić układ moczowy. Zmniejsza wchłanianie cholesterolu, co działa przeciwmiażdżycowo. Obniża też ryzyko zapadalności na niektóre nowotwory. Przez błonnik jest też ceniona przez osoby, które się odchudzają. Fasola ta nie podnosi poziomu cukru we krwi, dlatego bez problemu może być stosowane przez diabetyków. Warto zwrócić uwagę, że może być zamiennikiem mięsa i stanowić podstawę wegańskich pasztetów i past. Dodaje się ją też do sałatek. Co ciekawe, znalazła ona zastosowanie również w kosmetyce. Maseczka z niej jest jednym z najprostszych domowych zabiegów. Jest świetna jako peeling, dobrze oczyszcza, wykazując przy tym właściwości przeciwzapalne.