Herbata z hibiskusa - lecznicze właściwości naparu

Hibiskus jest krzewem uprawianym w Egipcie, Sudanie, Tajlandii i Meksyku. Płatki jego kwiatów są używane do sporządzania charakterystycznych w smaku naparów. Herbata z hibiskusa jest na tyle specyficzna, że przez jednych jest wyjątkowo lubiana, przez innych w ogóle. Za względu na to, że posmak naparu jest lekko kwaskowaty, lepiej smakuje po słodkim posiłku. Nie bez powodu może on przywołać skojarzenie witaminy C, a co oprócz niej znajdziemy w tej roślinie?

Poza walorami smakowymi, hibiskus posiada tyle cennych dla zdrowia składników, że jest stosowany również w celach medycznych. Pomimo tego, że nie zawiera żadnych właściwości toksycznych, istnieją przeciwwskazania do picia tej herbaty. Odradza się ją m.in. kobietom w ciąży lub zażywającym leki antykoncepcyjne. Ponadto u osób z problemami gastrycznymi jak zgaga albo refluks, objawy mogą się nasilić. Istnieją także podejrzenia, że zbyt częste picie naparu wpływa na zmniejszenie płodności.

Medyczne zastosowania naparu z hibiskusa

W krajach arabskich hibiskus jest od wieków popularny przez swoje właściwości i często stosuje się go jako lekarstwo. Nie bez powodu hibiskus był określany mianem czerwonego złota faraona. Na Dalekim Wchodzie hibiskus jest spożywany w formie gorącego naparu i zimnego napoju, który ma działać orzeźwiająco. Mocno zaparzone i uzupełnione cukrem kwiaty nie raz zastępują wino.

Kwiat hibiskusa, Zakręcony Słoik
Kwiat hibiskusa

Krzew hibiskusa został doceniony również przez zachodnich lekarzy. Wśród najważniejszych cech tej rośliny wymienia się obecność związków obniżających ciśnienie, rozluźnianie mięśni gładkich oraz właściwości moczopędne i żółciopędne, przeciwbakteryjne i przeciwmiażdżycowe. Herbata z hibiskusa jest polecana osobom, które mają kłopoty z zakażeniami skóry i przewodu pokarmowego, a także dla zwiększenia odporności, dlatego jest doskonała w okresie zwiększonego zachorowania na grypy i przeziębienia. Do tego dochodzą fenole, które mają bezpośredni wpływ na hamowanie procesów kancerogennych, czyli zmniejsza się ryzyko nowotworów. Aby dobrze przygotować napar należy hibiskus zalać wodą o temperaturze w granicach 90-95 stopni, przykryć i przez kilka minut parzyć. Po maksymalnie 10 minutach fusy się usuwa.

Inne zastosowania naparu

Systematycznie spożywana herbata z hibiskusa sprzyja przyspieszeniu przemiany materii, dlatego stosuje się ją także podczas odchudzania. Niesie za sobą również inne właściwości dla urody. W kwiatach znajdują się flawonoidy i polifenole. Wykazują one mocne działanie przeciwutleniające i niszczą wolne rodniki. Dlatego też herbata z hibiskusa w dłuższej perspektywie będzie opóźniała procesy starzenia się skóry.

Ale hibiskus to nie sama herbata. Do wielu kosmetyków dodaje się olej z nasion, który ma opóźniać procesy starzenia, ujędrniać i zmiękczać skórę. Skóra smarowana olejem z hibiskusa ma wyrównany koloryt i wygląda zdrowiej. Poza kremami do twarzy, ekstrakty z hibiskusa można znaleźć w szamponach i odżywkach do włosów. Zastosowanie naparu sprawia, że włosy są nawilżone i lśniące, a sama skóra głowy jest dobrze nawilżona.