Prozdrowotny tryb życia odgrywa coraz większą rolę. Z tego względu ludzie szukają kolejnych produktów spożywczych, zawierających jak najwięcej składników odżywczych. Jednym z owoców, które przez wzgląd na swoje walory smakowe i skład cieszą się rosnącą popularnością, są jagody Acai.
O jagodach Acai jest głośno od wielu lat. Pojawiają się one w wielu popularnych dietach odchudzających. Każdy, kto interesuje się trendami, śledzi nowinki ze świata sportu, diet i zdrowia, na pewno o nich słyszał. Dodaje się je do deserów i koktajli. Są słodkie w smaku, więc do lekkich przekąsek lub czekolad nadają się idealnie. Szczególnie popularne są soki z tych owoców, które dostępne są w coraz większej liczbie sklepów. Dlaczego warto po nie sięgać i czy każdy może je spożywać? Czy może jednak są jakieś skutki uboczne?
Skąd pochodzą jagody Acai?
Jagody Acai rosną w Ameryce Południowej na drzewach palmowych. Przez ludność zamieszkującą tamtejsze tereny owoce te były spożywane przez wieki. Na inne części naszego globu trafiły znacznie później. Pod koniec XX wieku Alexander Schauss zaczął rozważać, skąd wysoki poziom energii i doskonały stan zdrowia u plemion zamieszkujących dorzecze Amazonki. W ten sposób rozpoczął badania nad jagodami i potwierdził ich pozytywny wpływ na organizm. Po rewolucyjnych odkryciach naukowca, najpierw trafiły do USA, następnie wieść o nich rozniosła się po świecie.
Jagody Acai są jednymi z tych owoców, które się szybko psują. Właśnie z tego względu w Europie świeżych nie kupimy. Można natomiast zaopatrzyć się w owoce liofilizowane (suszenie zamrożonych owoców), proszek z jagód albo kupić je w postaci suplementów diety. Jednak szczególnie warty uwagi jest sok, który zawiera przeszło 12 różnych polifenoli.
Jagody Acai - wartości prozdrowotne
Ludy pierwotne Amazonii już dawno zauważyły, że jagody Acai wykazują działanie przeciwgorączkowe, są pomocne przy leczeniu wrzodów, biegunek i krwotoków. Badania nad właściwościami tych owoców pokazały, że są one źródłem witamin C, E, witamin z grupy B, wapnia, fosforu, potasu, kwasów omega, białka i przeciwutleniaczy. Patrząc na niewielki rozmiar jagód, są one prawdziwą skarbnicą cennych substancji. Spożywanie owoców to zastrzyk energii, ale również opóźnianie procesów starzenia się, dbałość o pracę układu krążenia, profilaktyka antyrakowa i przeciwcukrzycowa.
Jagody Acai są szczególnie cenione przez osoby, które się odchudzają. Antyoksydanty wspierają usuwanie toksyn, a błonnik przyspiesza proces trawienia. Jagody Acai są termogenikiem i zwiększają temperaturę ciała wykorzystując energię z tkanki tłuszczowej, przez co znacząco wpływają na jej spalanie. Samo spożywanie jagód nie wywołuje wielu skutków ubocznych. Przede wszystkim ich nadmiar prowadzi do problemów ze strony układu pokarmowego, jak biegunka. Mimo to, są osoby, które mogą mieć na nie alergię, która objawia się wysypką i trudnościami w oddychaniu. Z tego względu zanim na stałe włączy się je w dietę, należy wykonać próbę uczuleniową.
Zdjęcie w nagłówku zostało wykonane przez CostaPPPR [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]