Coraz więcej osób odchodzi od jedzenia mięsa lub ogranicza jego spożycie. Brak białka może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Aby ich uniknąć, trzeba szukać zastępczego, roślinnego, źródła białka, które dostarczy cennych aminokwasów. Jednym z podstawowych produktów, po które sięgają wegetarianie, jest tofu. Dlaczego?
Wizualnie tofu nie jest szczególnie zachęcające. Białe lub kremowe kostki, nieco gumiaste. Poza tym przez to, że tofu powstaje z soi, która wzbudza kontrowersję, także i wobec tofu są bardzo mieszane uczucia. Chociaż na ustach przeciwników wegetarianizmu błąka się uśmiech, kiedy słyszą o tofu, również dla nich może się okazać smaczne. Wręcz mogą wcale go nie poczuć lub nie mieć świadomości, że zamiast sera jest tofu.
Czym jest tofu?
Zanim zastanowimy się nad tym, jakie są przepisy z tofu, trzeba wiedzieć, co kryje się pod tą nazwą. I dlaczego warto ten produkt włączyć do diety. Przede wszystkim tofu powstaje z soi i uważa się je za jeden z wyrobów o największej zawartości białka. Produkcja tofu odbywa się dzięki koagulacji mleczka sojowego. Ostatecznie uzyskuje się masę zbliżoną pod względem konsystencji do twarogu. Znawcy tofu wiedzą, że dzieli się ono na kilka typów, a w zależności od poziomu twardości lub tego, czy jest marynowane, czy wędzone, przyrządza się je inaczej.
Chociaż tofu jest znane przede wszystkim przez duże ilości białka, zawiera również wiele innych cennych składników. Jest też bogactwem takich minerałów jak wapń, fosfor, żelazo, czy cynk. Ma też związki działające przeciwnowotworowo. Dzięki regularnemu spożywaniu tofu znacząco maleje ryzyko chorób układu krążenia. A dzięki obecności fitoestrogenów, tofu łagodzi objawy menopauzy.
Najciekawsze przepisu z tofu
Tofu – jak jeść, żeby było smaczne? Chociaż pytanie to pada często, nie ma jednej recepty na to, w której odsłonie będzie najlepsze. Można je jeść na surowo, smarować nim kanapki i potraktować jak twarożek. Jednocześnie sprawdzi się też jako dodatek do deseru. Jednym z najpopularniejszych dań z tofu jest tofucznica. Jest wegetariańskim odpowiednikiem jajecznicy. Często też podaje się tofu smażone.
Jeśli decydujemy się na podanie tofu na słodko, będzie dobrze komponować się z sokiem z pomarańczy lub z cytryny. Nie będzie czuć smaku soi, za to deser, najlepiej z musem z tofu i ekologicznym sokiem, będzie wyśmienity. Jeśli lubi się sery lub kiełbasy wędzone, zamiast nich do jedzenia można użyć tofu wędzonego. Jego zapach i smak są wyraziste i sprawdza się wszędzie tam, gdzie pożądany jest aromat wędzonki. Z kolei marynowane tofu doskonale nadaje się do sałatek z takimi warzywami jak szpinak, pomidor i ogórek.
Ciekawy smak można uzyskać, kiedy tofu połączy się z azjatyckimi warzywami. Wystarczy mieszanka chińska, odrobina sosu chili i sosu sojowego. Potem trzeba wszystko razem połączyć i podsmażyć, a później podać z kiełkami fasoli. Tofu można też dać do zapiekanki. Naczynie żaroodporne wystarczy wyłożyć warzywami: ziemniakami, papryką, cukinią, dodać cebulę i czosnek, a następnie posypać tofu i wstawić do piekarnika. W tej odsłonie również będzie smakować wyśmienicie!