Ponieważ karczochy są uprawiane głównie w basenie Morza Śródziemnego, dopiero od niedawna zyskały u nas popularność. Ciekawy wygląd i smak tej rośliny nie jest jedynym powodem, dla którego powinniśmy po nią sięgnąć. Karczochy charakteryzują się licznymi właściwościami zdrowotnymi.
Jest wiele polskich gospodarstw, w których jeszcze nie wypróbowano karczochów. Tymczasem jest to jedna z najstarszych roślin uprawnych, jakie są na Ziemi. Karczochy znali już Grecy i Rzymianie. W XX wieku pojawiły się pierwsze leki, które zawierały ekstrakt z karczocha. U nas karczochy są dostępne głównie na przełomie wiosny i lata. Dlaczego tak bardzo się je ceni i w jakiej odsłonie mogą zagościć w naszej kuchni?
Karczochy – co to takiego?
Warzywo to jest z gatunku astrowatych. Karczochy pochodzą z okolic Morza Śródziemnego, gdzie stanowią powszechny składnik wielu dań. Jednak obecnie są uprawiane na całym świecie. Roślina ta ma maksymalnie 2 m wysokości, a jej liście są duże, pierzaste i owłosione. Najbardziej interesującą częścią są główki kwiatostanów. Ze względu na to, że nie są odporne na mróz, uprawa karczochów w naszej strefie klimatycznej, jest trudna, a przez to zdobycie świeżych warzyw nie jest proste. W smaku przypominają nieco szparagi, ale z odrobiną goryczki. Jeśli kupuje się karczochy przetworzone, zazwyczaj są lekko kwaśne.
Właściwości lecznicze karczochów
Od zawsze karczoch był ceniony ze względu na korzystny wpływ na wątrobę i układ pokarmowy. Jednak na tym jego zalety się nie kończą. Roślina ta to istne bogactwo witamin i minerałów. Wśród najważniejszych składników są witaminy A, C, E, niacyna, żelazo, magnez, potas i wapń. Oprócz tego obecny jest błonnik pokarmowy i inulina. Są również mniej znane związki jak łagodzące problemy trawienne kwas chlorogenowy i cynaryna.
Dzięki zawartości powyższych związków karczochy wspierają przemianę materii, więc pomagają odchudzanie. Poza tym są niskokaloryczne i przyczyniają się do prawidłowej pracy wątroby. Przez obecność antyoksydantów, zmniejsza się liczba wolnych rodników. Dodatkowo karczochy obniżają poziom cukru, działają odtruwająco, usprawniają wchłanianie wapnia i obniżają poziom cholesterolu.
Zastosowanie karczocha w kuchni
Część osób obawia się zakupu karczochów przez jego specyficzny wygląd, który nie wskazuje tego, w jaki sposób postępować z tym warzywem. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności trzeba odciąć łodygę, liście zewnętrzne i obrać. Następnie karczocha kroi się na pół, po czym odcina liście wewnętrzne. Chcąc zachować soczysty kolor rośliny, powinno się ją zanurzyć w wodzie z cytryną lub octem. Podczas gotowania dodaje się do wody nieco soli, oliwy, cytryny. Po około 40 minutach gotowania karczoch jest miękki. Zamiast gotować, karczochy można smażyć z czosnkiem, ziołami i oliwą. Jeśli chcemy wykorzystać karczochy po sezonie, w sklepach dostępne są warzywa mrożone lub konserwowe młode główki kwiatowe. Karczochy można wykorzystać np. do sałatek warzywnych i mięsnych, kanapek lub do dań z makaronem.