Kasza jaglana nie jest niczym nowym. Podobnie jak wiedza o jej właściwościach zdrowotnych. A jednak pomimo świadomości jej walorów, nie każdy po nią sięga. Jednak kasza jaglana to przepisy z tylu różnych kategorii, że wystarczy pokusić się o nieco eksperymentowania, by znaleźć potrawy, które najlepiej wpasują się w gusta kulinarne.
Do kategorii ekologiczne kasze, należy między innymi wersja jaglana, którą otrzymuje się z prosa. Zawiera dużo łatwo przyswajalnego białka, witaminy B i E, miedź, żelazo. Jest bezglutenowa, więc mogą po nią sięgać alergicy, do tego jest lekkostrawna. Jeśli w domu są dzieci, które na myśl o kaszy tracą apetyt, warto wziąć pod uwagę koktajle i desery. To bardzo łatwy sposób, by wszystkie cenne składniki przemycić do codziennej diety.
Uniwersalna, smaczna i nigdy się nie znudzi, a to dlatego, że kasza jaglana i przepisy na jej przygotowanie, są wyjątkowo różnorodne. Jest jednym z najważniejszych produktów kuchni wegetariańskiej. Raz, że daje duże możliwości, a dwa, pozwala uzupełnić białko.
Uniwersalność kaszy jaglanej
Kasza jaglana to przepisy związane z potrawami doskonałymi na śniadania, obiad i deser. Jeśli zdobędziemy się na odrobinę fantazji, będzie można znaleźć coś wyśmienitego. Fundamentalną potrawą jest jaglanka. Gotuje się ją podobnie jak owsiankę. Do garnka przekładamy ¼ szklanki kaszy jaglanej, do której wlewamy szklankę mleka. Gotujemy, aż kasza będzie ugotowana, a całość zmięknie.
Potem wystarczy dodać orzechy, miód, owoce lub inne ulubione dodatki. Kaszę jaglaną można podać do warzyw i mięsa do obiadu, dorzucić do sałatki lub zrobić pyszny deser. Coraz częściej dodaje się gotowaną kaszę jaglaną do koktajli. Będzie świetnie smakowała i z ostrymi przyprawami i z miodem. Żadna kasza nie ma, aż tak szerokiego zastosowania.
Kasza jaglana na obiad i deser?
Jeśli chcemy na kaszę jaglaną znaleźć przepisy, które sprawdzą się na obiad, warto wziąć pod uwagę np. kotleciki. Będą przypominały kotlety z mięsa mielonego, z tym że powstaną z kaszy i warzyw. Popularne są kotlety z kaszy jaglanej i szpinaku, brokuła, bądź ciecierzycy. Można znaleźć wiele fantastycznych przepisów.
Główna zasada jest taka, że ugotowaną kasze miesza się z warzywami, lepi kotlety, obtacza w jajku i bułce tarte, po czym kładzie na rozgrzanym oleju. Równie popularne są sałatki, w których kasza jaglana jest jednym z najważniejszych składników. Kasza jaglana jest obowiązkowa w kuchni osób, które lubią warzywa faszerowane. Papryki, bakłażany i cukinie będą smakowały z nią wyśmienicie.
Kasza jaglana to również wiele ciekawych deserów. Najpopularniejszy jest chyba budyń jaglany. Wystarczy wrzucić do garnka 1/3 opłukanej w ciepłej wodzie kaszy jaglanej, ¼ szklanki wody i ½ szklanki mleka i gotować, aż kasza będzie miękka, czyli mniej więcej 15 minut. Po tym czasie blenderem miksuje się na gładką masę. Przed miksowaniem można dodać miód, banany, masło orzechowe. Jeśli chcemy mieć budyń jaglany kakaowy, przed końcem gotowania, wystarczy dodać kilka łyżek kakao i wymieszać. Potem postępujemy tak, jak w wersji podstawowej.