Ten niegdyś popularny olej stracił na swoim znaczeniu już jakiś czas temu. Powszechnie w kuchni polskiej zaczęto stosować olej rzepakowy. Warto powrócić jednak do korzeni i zapoznać się bliżej z olejem rydzowym, który jest uważany za pierwszy z olejów, jakich używali Polacy. Nie bez przyczyny. Olej rydzowy – właściwości, które zadziwiają.
Z czego produkuje się olej rydzowy?
Choć z pewnością dla osoby niewtajemniczonej, w pierwszym momencie olej rydzowy kojarzy się z rydzami, nie ma on nic wspólnego z grzybami. Jest to olej roślinny. Kolor ziarenek lnicznika siewnego, z którego wytwarzany jest ów olej, bardzo podobny jest do rudego odcienia rydzy i stąd nazwa. Lnicznik nazywany jest potocznie lnianką, judrą, lennicą lub właśnie rydzykiem.
Jak powstaje olej rydzowy – właściwości lnianki nie ulatniają się dzięki tłoczeniu ich na zimno, co znaczy, że cały proces przeprowadzany jest w temperaturze poniżej 35 stopni. Dlatego też należy go stosować wyłącznie na zimno, nie podgrzewać go, a już na pewno na nim nie smażyć.
Właściwości i zastosowanie oleju rydzowego
Olej rydzowy – właściwości lnianki przechodzą do gotowego produktu. Rydzyk jest niezwykle bogaty w witaminy, szczególnie jeśli chodzi o witaminę E, ale także można nim suplementować braki witaminy A i B. Witamina E jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że skutecznie przeciwdziała wolnym rodnikom, które odpowiedzialne są między innymi za niszczenie włókien kolagenowych. Mało tego, że dba ona o naszą skórę, to jeszcze wzmacnia nasz układ krążenia i wspomaga regulowanie gospodarki hormonalnej. Witamina A bardzo popularna jest ze względu na swoje cudowne działanie na wzrok. Najczęściej mówi się o witaminie A w postaci beta-karotenu w marchewkach. Witamina ta wzmacnia także błony śluzowe i ogólną odporność organizmu oraz polecana jest przy problemach z tarczycą. Witaminy z grupy B natomiast odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
To jednak nie wszystko! Nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak omega-3 czy omega-6 zawiera olej rydzowy – właściwości tych kwasów działają w cudowny sposób na nasz organizm. Pomagają one wchłaniać się witaminom i innym substancjom odżywczym, które można znaleźć w pożywieniu. Omega-3 odpowiedzialne jest między innymi za regulowanie poziomu cholesterolu, a omega-6 – za prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Inne ważne działania, jakie podejmuje dla naszego organizmu olej rydzowy, to między innymi regulowanie poziomu cukru we krwi czy wzmacnianie flory jelitowej.
Inne zastosowania
Zastosowania oleju rydzowego nie ograniczają się wyłącznie do spożywania go. Ze względu na wysokie stężenie witaminy E olej rydzowy nadaje się również do pielęgnacji ciała. Pomaga w gojeniu się ran, przeciwdziała zmianom trądzikowym, a także opóźnia starzenie się skóry. Jak każdy olej może również, odpowiednio stosowany, pomóc w wyregulowaniu nadmiernie produktywnych gruczołów łojowych. Odbudowuje on barierę hydrolipidową skóry i łagodzi stany zapalne. Nadaje się także do stosowania na końcówki włosów, aby zapobiec ich niszczeniu.
Zdjęcie główne przedstawia lnicznika siewnego pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Camelina_sativa_eF.jpg