Po wielu odkryciach naukowych i tworzeniu licznych zdrowotnych preparatów, wracamy do korzeni, do dobrodziejstw, jakie dała natura, a które zostały zapomniane. Jednym z naturalnych produktów, które od wieków były wykorzystywane przez wzgląd na właściwości zdrowotne, jest olej z czarnuszki. Jego popularność znowu zaczyna rosnąć. Dlaczego warto go mieć w swoim domu i jakie są właściwości oleju z czarnuszki?
Czarnuszka jest powszechnie uprawianą na południu Europy rośliną oleistą, ale można spotkać ją też w innych regionach, w tym w Polsce. Z czarnuszki powstają preparaty, które mogą być stosowane do użytku zewnętrznego i wewnętrznego.
Prozdrowotne właściwości oleju z czarnuszki
Olej z czarnuszki to w 85 procentach nienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowi on również bogactwo beta karotenu, antyoksydantów, steroli roślinnych, witaminy E i mikroelementów. Jednak chcąc w pełni korzystać z dobrodziejstw zawartych w tym oleju, należy sięgać tylko po produkty nierafinowane, tłoczone na zimno.
Patrząc na prozdrowotne właściwości oleju z czarnuszki podkreśla się jego wpływ na pracę układu trawiennego. Olej z czarnuszki jest wykorzystywany podczas leczenia wrzodów, nieżytu żołądka i grypy żołądkowej. Duże znaczenie odgrywa w eliminowaniu bakterii Helicobacter pylori, z którą walczy coraz więcej osób. Przy stosowaniu oleju czarnuszki w celach leczniczych, najważniejszy jest zawarty w niej tymochinon, który charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Czasem mówi się, że siłą działania odpowiada aspirynie. Spożywając olej z czarnuszki dbamy również o kondycję nerek i wątroby. Właściwości oleju z czarnuszki pomagają także przy katarze alergicznym i astmie. Wykorzystuje się go też przy aromaterapii.
Olej czarnuszki w kosmetyce
Olej z czarnuszki jest uznawany za sposób na zachowanie młodej skóry. Jest to szczególnie cenna informacja dla kobiet. Wystarczy jego niewielką ilość nakładać na skórę, by płytkie zmarszczki zniknęły, a głębsze stały się mniej widoczne. Cera będzie wyglądała na zdrowszą, bardziej elastyczną i napiętą. Zewnętrzne stosowanie na skórę jest polecane osobom wrażliwym na słońce, bo jest swego rodzaju naturalnym filtrem UV. Olej z czarnuszki to też pomoc dla walczących z cellulitem. Nie tylko będzie zapobiegać powstawaniu nowych rozstępów, ale sprawi, że skóra będzie jędrniejsza. Co ciekawe, olej z czarnuszki można wsmarować we włosy, które pod jego wpływem będą błyszczące i mocne. Jeśli będzie wcierany w skórę, będzie ona lepiej ukrwiona, a cebulki będą wzmocnione.
Olej z czarnuszki w kuchni
Jeśli olej z czarnuszki chcemy stosować w kuchni, musimy wiedzieć, że jest w smaku gorzkawy i ma korzenny zapach. Kolor może być od odcieni miodowych po ciemny brąz. Ze względu na cenny skład i właściwości poszczególnych związków, olej z czarnuszki może być dodawany tylko do dań na zimno. Będzie dobry do sosów, twarogu, sałatki, bądź kaszy. Od momentu otwarcia może być przechowywany przez 3 miesiące w ciemnej butelce w temperaturze od 5 do 19 stopni C.