Dietetycy od lat podkreślają istotność nasion i pestek w naszej diecie. Wydawałoby się, że mamy duży wybór, a jednak odkrywamy coraz to nowe dobrodziejstwa natury. Są produkty spożywcze, które do niedawna nie były u nas znane, a zyskują dużą popularność. Przykładem są orzechy brazylijskie. Poza tym, że są smaczne, ich spożywanie niesie liczne korzyści dla naszego zdrowia.
Jak sama nazwa wskazuje, orzechy brazylijskie pochodzą z Brazylii. Rosną na orzesznicy wyniosłej. Są zdrewniałymi owocami tego obecnego w lesie deszczowym okazałego drzewa. Ta odmiana orzechów jest nazywana brazylijskim złotem. Dlaczego zasłużyły na takie miano?
Właściwości zdrowotne orzechów brazylijskich
Orzechy brazylijskie mają właściwości zdrowotne, które powinien docenić każdy. Dzięki zawartości wielu cennych składników wpływają na niemal cały organizm. Wśród najważniejszych związków, które znajdziemy w tych nasionach, wymienić trzeba nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę B1 i E. Obecne są też fosfor, miedź, żelazo, wapń, selen, magnez i potas.
Jeśli spojrzymy, jak przełoży się to na zdrowie, to trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, że sprzyjają poprawie odporności. Do tego stymulują pracę serca i układu krążenia. Korzystnie oddziałują na układ nerwowy, a przede wszystkim są zalecane przy problemach z koncentracją i stresem. Przez ogromne ilości przeciwutleniaczy, orzechy brazylijskie są nieocenione w zapobieganiu nowotworom. Dużą rolę odgrywają przy budowie zębów i kości, a także przyspieszają regenerację skóry. Orzechy brazylijskie mają też właściwości cenione wśród panów. Zawierają dużą dawkę selenu, co przekłada się na lepszą jakość nasienia i szybkość plemników.
Orzechy brazylijskie - zastosowanie w kuchni
Przez to, że orzechy brazylijskie mają tak liczne zdrowotne właściwości, są stosowane m.in. w kosmetyce i gastronomii. Są obecne w składzie kremów do twarzy o działaniu nawilżającym i przeciwzmarszczkowym. Jednak dużo powszechniej spotyka się je w kuchni. Aby włączyć orzechy brazylijskie do diety, wcale nie potrzeba wiele wysiłku. Można je jeść nawet na surowo. Wystarczy je wyłuskać i potraktować jako przekąskę. Jednocześnie warto wiedzieć, że nie ma konieczności jedzenia ich w dużej ilości. Wystarczające są nawet dwa orzeszki dziennie. Możemy też zaserwować je swoim domownikom lub gościom podczas przyjęcia (np. orzechy w czekoladzie). Z powodzeniem mogą uzupełniać deskę serów lub owocowe sałatki.
Podobnie jak migdały, kiedy orzechy brazylijskie sparzymy i posiekamy, możemy je dodać do różnego rodzaju ciast i keksów. Będą też odpowiednie jako składnik farszu. Są osoby, które idą w swoich kulinarnych eksperymentach o krok dalej i robią masło, w którym orzechy brazylijskie są zestawiane z pikantnymi przyprawami. Orzechy brazylijskie są zdrowe, ale nie powinniśmy przesadzać z nadmiernym spożyciem. Jeśli przedawkujemy selen, mogą pojawić się nudności lub bóle głowy. Poza tym może wystąpić alergia pokarmowa, więc osoby, które miewają uczulenie na orzechy, powinny zrezygnować również z orzechów brazylijskich.