Pasta tahini - do czego jej używać?

Tahini jest pastą znaną głównie wśród wegetarian i osób lubiących kulinarne eksperymenty. Cóż kryje się pod tą egzotyczną nazwą i jak można pastę tahini wykorzystać, by potrawy były smaczne?

Pasta tahini, inaczej tahina, od lat coraz powszechniej pojawia się w polskich kuchniach. Jednak osoby, które nie wiedzą, czym jest pasta tahini i nie mają pojęcia do czego jej używać, raczej na zakup się nie decydują. Tymczasem okazuje się, że jej skład to znane nam wszystkim produkty, a sama pasta może stanowić urozmaicenie wielu dań.

Czym jest pasta tahini?

Zobacz mnie!

Po pastę tahini nie mogą sięgać ci, którzy mają alergię na sezam, a to dlatego, że to właśnie on stanowi najważniejszy jej składnik. Pasta tahini to inaczej masło, które jest wytwarzane przez mielenie albo ucieranie prażonego sezamu. Jest oleista, ponieważ sezam zawiera dużo tłuszczu. Czasem poza sezamem w tahinie jest też obecna niewielka ilość oleju. Chociaż dla nas tahina jest czymś nowym i egzotycznym, była znana już w starożytności. Sezam ceniono m.in. w Babilonie, gdzie doczekał się określenia przyprawy bogów. Równie uwielbiany był w Indiach, gdzie się go uprawiało co najmniej 2 tysiące lat przed naszą erą.

Skąd wziąć pastę tahini?

Kiedy wiemy, czym jest pasta tahini i wiemy do czego jej użyć, mamy dwa wyjścia - kupić produkt gotowy albo go zrobić. Decydując się na zakup musimy zweryfikować skład. Coraz częściej pojawiają się różne domieszki i polepszacze smaku. Tymczasem dobra tahina to tylko sezam i olej. Możemy pójść o krok dalej i zrobić tahinę w domu. W zależności od tego, jaki lubimy sezam, czy łuskany, czy nie (np. taki), potrzebujemy pół szklanki ziaren i łyżkę oleju. Najlepszy jest olej sezamowy, ale równie dobrze sprawdzi się słonecznikowy albo rzepakowy. Nasiona praży się na patelni lub w piekarniku do zarumienienia, a potem miksuje z łyżką oleju. Jeśli wykorzystamy nasiona niełuskane, pasta będzie goryczkowata w smaku.

Popularne dania z użyciem tahini

Zanim odpowiemy sobie na pytania związane z tym, gdzie pastę tahini można użyć, należałoby się przyjrzeć jej właściwościom. Sezam jest źródłem pełnowartościowego białka. Do tego nie brakuje witamin A, B, E, fitosteroli, wapnia i przeciwutleniaczy. To także cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest łatwo przyswajalny, więc jeżeli nie ma przeciwwskazań do spożywania sezamu, nie trzeba się obawiać, że tłusta pasta tahini nam zaszkodzi.

Najpopularniejsze zastosowanie tahini dotyczy przygotowania hummusu. Jest obecna również w baba ganouh, czyli paście z tahini i bakłażana. Pasta tahini będzie się idealnie komponowała z różnymi sosami, dipami i dressinagmi. Warzywa polane sosem, w którym znajdzie się odrobina tej pasty, będą smakowały wyśmienicie. Ponieważ jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa, nadaje się do tego, by posmarować nią chleb zamiast zwykłym masłem. Równie dobrze sprawdzi się jako dodatek do słodkich deserów. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że moc nienasyconych kwasów tłuszczowych możemy wykorzystać dla zrobienia z pasty tahini odżywczej maseczki na twarz.