Często produktów z grupy super food poszukuje się daleko, tymczasem wśród łatwo dostępnych artykułów znajdziemy wiele takich, które są pełnowartościowe i smaczne. Przykładem jest soczewica, będąca częstym składnikiem potraw wegetariańskich. Jednak jest ona polecana nie tylko osobom, które zdecydowały się na dietę wegańską.
Jeżeli przyjrzymy się bliżej historii tej rośliny, jej korzenie znajdziemy na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej. W starożytności, w Egipcie, Grecji i Rzymie była ona jednym z podstawowych produktów spożywczych. Później na wieki w zasadzie została zapomniana i wyparta przez inne dania. Jednak znów wróciła na nasze stoły i ceni się ją nie tylko za smak, ale też przez składniki odżywcze. Na jej korzyść działa to, że można ją wykorzystać w wielu różnych potrawach. Obecnie największym producentem soczewicy są Indie i Kanada.
Co wyróżnia soczewice żółtą?
Idąc do sklepu w poszukiwaniu soczewicy, znajduje się wiele jej odmian. Każda z nich różnie się pod kątem nut smakowych, czy twardości. Inne są też kolory i właściwości odżywcze. Najpopularniejszymi odmianami soczewicy są soczewica zielona i czerwona. Żółtą spotyka się nieco rzadziej. Czym wyróżnia się soczewica żółta? Na tle pozostałych w pierwszej kolejności odznacza się kolorem. Jest tez najdrobniejsza i najdelikatniejsza. W porównaniu do innych typów, soczewica żółta jest gotowana krótko, więc dania można przygotować bardzo szybko. Jeżeli ktoś nie przepada za smakiem tej rośliny, to żółta odmiana może być najlepszym wyborem, ponieważ jej smak jest bardzo delikatny.
Właściwości zdrowotne i prawidłowe przygotowanie
Soczewica każdego rodzaju pojawia się w wielu potrawach wegetariańskich, a to dlatego, że wszystkie odmiany zawierają ogromne ilości białka. U osób, które odstawiły mięso pojawiają się częste deficyty i ryzyko awitaminozy. Poza białkiem w soczewicy znajdują się potas, fosfor i liczne witaminy. Pomimo tego, że soczewica żółta nie może dostarczyć wszystkich aminokwasów, jest jednym z tych produktów roślinnych, które dostarczają ich najwięcej. Przez wspomniany kwas foliowy, soczewica jest niezbędna w diecie kobiet w ciąży. Z kolei potas wyjątkowo korzystnie wpływa na układ krążenia. Ponadto soczewica jest źródłem błonnika, więc poleca się ją osobom na diecie.
Aby nie utracić właściwości białka, soczewica powinna być solona 10 minut przed końcem gotowania. Soczewica żółta doskonale nadaje się do wykorzystania podczas przygotowania zup i sosów. Dodaje się ją też do dań jednogarnkowych i gulaszów. Można wziąć ją pod uwagę jako składnik farszu do pierogów albo pasty. Dużą popularnością cieszy się hummus, którego przygotowanie zajmuje niecałe pół godziny. W ten sposób każda kanapka będzie zdrowsza. Soczewica żółta, podobnie jak wiele innych roślin, najbardziej wartościowa jest w postaci kiełków. Bardzo łatwo je wyhodować samodzielnie i będą doskonale pasowały do sałatek. Można nimi posypać chleb lub bułkę. Spożywając kiełki można mieć pewność, że żadne cenne składniki nie zostaną utracone podczas obróbki termicznej.