Yerba mate - właściwości, pochodzenie, wytwarzanie

Na całym świecie yerba mate ma miliony zwolenników, nic więc dziwnego, że napój ten dotarł także do Polski. Jego popularność w naszym kraju wciąż rośnie. Osoby, które na dobre się w nim rozsmakowały poszły o krok dalej i wyposażyły się w specjalne naczynie wykonane z drewna, ceramiki bądź tykwy, tworząc tym samym cały rytuał.

Jedni pokochali yerbę za jej niepowtarzalny smak, drudzy za wyjątkowe właściwości prozdrowotne. A czym tak naprawdę jest yerba mate i jakie korzyści czerpiemy z jej picia?

Sposób spożywania yerby uczynił z tej czynności prawdziwy rytuał. Yerba mate jest inaczej nazywana herbatą misyjną albo paragwajską. Jest ona wywarem ze zmielonych suchych liści ostrokrzewu paragwajskiego.

Bombilla, Zakręcony Słoik
Bombille

Aby najpełniej cieszyć się aromatem i nutami smakowymi należy zaopatrzyć się w specjalne naczynie - matero i bombillę, czyli w słomkę z sitkiem.

Matero z bombillą, Zakręcony Słoik
Matero z bombillą

Susz wsypuje się do naczynia, po czym zalewa gorącą wodą. Ponieważ napar jest intensywny trzeba uważać z ilością wsypywanego suszu. Idąc do sklepu bez problemu można znaleźć wiele różnych mieszanek zrobionych na bazie czystej yerby. Podobnie jak z innymi napojami, jak kawa, czy herbata, do yerby też trzeba się przyzwyczaić i niekoniecznie zasmakuje ona każdemu za pierwszym razem. Dlatego najlepiej zacząć od wersji łagodnej w smaku.

Skąd pochodzi Yerba mate?

Yerba mate przywędrowała do Europy z Ameryki Łacińskiej. Jest ona robiona z wiecznie zielonego drzewa, jak jest nazywany ostrokrzew paragwajski, który rośnie na obszarze Brazylii, Argentyny i Paragwaju. Najpierw była to roślina dzika, jednak z czasem była uprawiana na plantacjach. Odkrywcami yerby mate było plemię Indian Guarani. Na nasz kontynent trafiła ona dzięki misjonarzom jezuickim, którzy trafili do Indian w XVII wieku, a następnie zaczęli wysyłać sproszkowane liście za ocean. Kiedy Europejczycy poznali nowy smak, yerba mate stopniowo zaczęła być alternatywą dla herbaty sprowadzanej z Azji. Obecnie jest ona także jednym z napojów chętnie spożywanych w krajach arabskich. Yerba mate jest uważana za jedną z używek, w końcu zawiera niemałe ilości kofeiny, ale pomimo to nie działa tak silnie uzależniająco jak inne używki.

Yerba mate - właściwości prozdrowotne

Jest przede wszystkim bogata w guaranę, czyli kofeinę. Właśnie dlatego często jest ona pita zamiast kawy. Rozbudza, poprawia koncentrację i dodaje energii. Na tym jednak nie koniec. Do tego dochodzą witaminy A, B1, B2, C, E, cenne minerały i antyoksydanty. Jest bardzo ceniona przez osoby, które chcą zgubić kilka zbędnych kilogramów. Niemal natychmiastowo w trakcie picia zmniejsza się apetyt, a dzięki przyspieszonej przemianie materii tłuszcz szybciej ulega spalaniu.

Pijąc napar regularnie, można w krótkim czasie obserwować spadek wagi. W toku wielu badań naukowcy udowadniają, że yerba mate wzmacnia układ odpornościowy i redukuje poziom cholesterolu. Pomaga oczyścić krew z toksyn, poprawia kondycję skóry i paznokci. Działa także przeciwnowotworowo, przeciwmiażdżycowo, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie.